dehon-pismo-swiete-halas

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Poprzednia rewizja po obu stronach Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
dehon-pismo-swiete-halas [2023/05/01 16:42] zkhuberdehon-pismo-swiete-halas [2023/05/01 18:42] (aktualna) zkhuber
Linia 1: Linia 1:
 +SYMPOZJUM NAUKOWE: "CHARYZMAT DOJRZAŁY ŚWIĘTOŚCIĄ"\\
 +Więcej artykułów z tego tematu można znaleźć w czasopiśmie [[https://sympozjum.scj.pl/Page/Search?search=CHARYZMAT+DOJRZA%C5%81Y+%C5%9AWI%C4%98TO%C5%9ACI%C4%84|Seminarium]].
 +\\
 +<WRAP center round info 60%>
 +Artykuł ten jest częścią Sympozjum naukowego "Charyzmat dojrzały świętością" mający miejsce w Stadnikach 9 listopada 2004 zorganizowanym przed mającą odbyć się beatyfikacją o. Leona Dehona założyciela Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego.
 +</WRAP>\\
 +\\
 Ks. Stanisław Hałas SCJ Ks. Stanisław Hałas SCJ
  
 ===== PISMO ŚWIĘTE W DUCHOWOŚCI SŁUGI BOŻEGO O. LEONA DEHONA ===== ===== PISMO ŚWIĘTE W DUCHOWOŚCI SŁUGI BOŻEGO O. LEONA DEHONA =====
- 
  
 Chcielibyśmy się przyjrzeć duchowości sługi Bożego O. Leona Dehona pod kątem jej biblijnych inspiracji. Chodzi o to, na ile i w jaki sposób opiera się ona i czerpie ze skarbca słowa Bożego zapisanego w kanonicznych księgach Pisma Świętego. Odpowiedź na to pytanie jest dla nas ważna, ponieważ jest równocześnie odpowiedzią na temat jego teologii: w jakim stopniu i na ile jest O. Dehon teologiem we właściwym tego słowa znaczeniu. Teologia jest bowiem nauką opierającą się na objawieniu i usiłującą w jego świetle zgłębiać problematykę Boga i człowieka w odniesieniu do Niego. Zaś objawienie Boże jest nam dostępne przede wszystkim w Piśmie Świętym. Chcielibyśmy się przyjrzeć duchowości sługi Bożego O. Leona Dehona pod kątem jej biblijnych inspiracji. Chodzi o to, na ile i w jaki sposób opiera się ona i czerpie ze skarbca słowa Bożego zapisanego w kanonicznych księgach Pisma Świętego. Odpowiedź na to pytanie jest dla nas ważna, ponieważ jest równocześnie odpowiedzią na temat jego teologii: w jakim stopniu i na ile jest O. Dehon teologiem we właściwym tego słowa znaczeniu. Teologia jest bowiem nauką opierającą się na objawieniu i usiłującą w jego świetle zgłębiać problematykę Boga i człowieka w odniesieniu do Niego. Zaś objawienie Boże jest nam dostępne przede wszystkim w Piśmie Świętym.
Linia 38: Linia 44:
 Tekst z Listu do Galatów posiada również i tę zaletę, że bardzo lapidarnie łączy miłość Chrystusa z Jego dziełem zbawczym: //umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie. //Miłość Chrystusa została w ten sposób skonkretyzowana w Jego zbawczym dziele i w ofierze na krzyżu, zgodnie zresztą z najbardziej autentyczną doktryną Kościoła, widoczną już w czasach apostolskich. A jest to idea bardzo droga dla O. Dehona jako wiernego i wybitnego ucznia francuskiej szkoły duchowości. Miłość nie może zostać zredukowana jedynie do bezowocnego kwietyzmu, ale musi znaleźć swój wyraz w konkrecie ludzkiej egzystencji. Tekst z Listu do Galatów posiada również i tę zaletę, że bardzo lapidarnie łączy miłość Chrystusa z Jego dziełem zbawczym: //umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie. //Miłość Chrystusa została w ten sposób skonkretyzowana w Jego zbawczym dziele i w ofierze na krzyżu, zgodnie zresztą z najbardziej autentyczną doktryną Kościoła, widoczną już w czasach apostolskich. A jest to idea bardzo droga dla O. Dehona jako wiernego i wybitnego ucznia francuskiej szkoły duchowości. Miłość nie może zostać zredukowana jedynie do bezowocnego kwietyzmu, ale musi znaleźć swój wyraz w konkrecie ludzkiej egzystencji.
  
-Również i inne teksty Pawłowe i Janowe łączą miłość Bożą z dziełem odkupienia, np. Ef 2, 4 n czy też 1 J 4, 10. Sformułowanie Ef 5, 2 jest nawet podobnie krótko sformułowane: //umiłował nas i samego siebie wydał za nas w ofierze i dani na wdzięczną wonność Bogu// (por. 5, 25). Są one jednak wyrażone w liczbie mnogiej a nie pojedynczej jak Ga 2, 20. Sformułowanie z Listu do Galatów podkreśla ścisły związek między osobistą miłością Chrystusa a jego poświęceniem dla człowieka za pomocą paralelizmu, dobrze widocznego zwłaszcza w tekście greckim:+Również i inne teksty Pawłowe i Janowe łączą miłość Bożą z dziełem odkupienia, np. Ef 2, 4 n czy też 1 J 4, 10. Sformułowanie Ef 5, 2 jest nawet podobnie krótko sformułowane: //umiłował nas i samego siebie wydał za nas w ofierze i dani na wdzięczną wonność Bogu// (por. 5, 25). Są one jednak wyrażone w liczbie mnogiej a nie pojedynczej jak Ga 2, 20. Sformułowanie z Listu do Galatów podkreśla ścisły związek między osobistą miłością Chrystusa a jego poświęceniem dla człowieka za pomocą paralelizmu, dobrze widocznego zwłaszcza w tekście greckim:\\ 
 +\\
  
-<html> +αγαπησαντοζ με 
-agaphsantoz me +\\  
-&#945;&#947;&#945;&#960; +
-</html>+
 kai. paradontoz eauton uper emou kai. paradontoz eauton uper emou
  
  • dehon-pismo-swiete-halas.1682952130.txt.gz
  • ostatnio zmienione: 2023/05/01 16:42
  • przez zkhuber