zycie_dehona

Ta strona udostępnia niektóre dane biograficzne Założyciela Księży Najświętszego Serca Jezusowego o. Leona Dehona, dostępne w języku polskim. Teksty pochodzą ze strony leodehon.com

Projekt ten zawiera informacje o ojcu Leo Dehon, Zgromadzeniu i Rodzinie Dehoniańskiej. Informacje te są prezentowane w niemal identycznym formacie w siedmiu językach. Znaczenie wielojęzycznego charakteru doprowadziło nas do wykorzystania materiału już przetłumaczonego na niektóre z tych języków. Wszystkie teksty zostały na nowo przejrzane. Ze względu na ilość materiału nieuniknione jest jednak, że niektóre błędy prześlizgnęły się w tym czy innym miejscu. Z tego względu błagamy o waszą pobłażliwość. Nie oczekujcie pełnej biografii Leo Dehona w obrazach. Zakres naszego projektu jest skromniejszy, ponieważ chcieliśmy po prostu udostępnić to, co już istnieje w kilku źródłach [dla większej grupy odbiorców]. W tłumaczeniach pomagali nam nasi współbracia i przyjaciele z Brazylii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Wenezueli, Luksemburga i Niemiec. Jesteśmy im bardzo wdzięczni. Wszelkie twoje zalecenia lub sugestie są mile widziane. Wersja polska dodaje: Ks. Rosinski (US) przed kilkoma laty zeskanerowal liczne fotografie. One stały się materiałem wyjściowym dla krótkich komentarzy. Nie przedstawiają jednak kompletnych opisów do licznych tematów, osób i etapów z życia O. Dehona, lecz zaledwie zarys. Dlatego mogą wydawać się (te opisy) niepełne albo nawet jednostronne. Kilka ważnych tematów dotyczacych n.p. założenia Kongregacji, stosunku do Servantes du Sacré-Coeur etc., nie są prawie opracowane. Pomimo to chcieliśmy oddać do dyspozycji zebrany materiał na tej projekt. Z góry przepraszamy za niektóre niedociągnięcia nieuniknione w takim „wolnoczasowym projekcie” w kilku językach. Szczególne podziekowania należą się ks. Rosinskiemu za jego pomysły, wprowadzenie zdjeć O. Dehona do komputera; dziekuję serdecznie moim współbraciom, kórzy pomogli mi przy tłumaczeniu tekstów.

Struktura biograficznej części projektu odpowiada podziałowi życia na etapy, które O. Dehon uwzględnił pod koniec życia w Notes Quotiniennes. (XLV/33ff., 1925)

Stefan Tertünte, S.C.J. stefan.tertuente@scj.de www.dehon.net

Założyciel Sercanów nazywał się Leon Gustaw Dehon. Jako imię zakonne przybrał sobie Jan od Serca Jezusowego. Dlatego często w dokumentach można spotkać jak nazywa się go Leon Jan Dehon lub Jan Leon Dehon.

Chciałbym przejrzeć moje życie…

O. Leo Dehon, 1925CHRONOLOGIA


LA CAPELLE
… Krag w La Capelle: moja Matka, mój Ojciec, mój brat, kilku członków rodziny, mój dobry proboszcz, kilka dobrych kobiet, które troszczyły się o mnie w moim dzieciństwie oraz dwóch lub trzech kolegów. (O. Leo Dehon, 1925)

1). Matka; 2). Ojciec; 3). Brat; 4). Chrzest; 5). Ogród; 6). Bratanica.


HAZEBROUCK
Krag w Hazebrouk: pan Dehaene, mój dyrektor i kierownik duchowy; pan Boute, najlepszy wśród nauczycieli; kilku kolegów ze szkoły… Opatrzność poprowadziła mnie w te bogate duchowo miejsca, abym mógł tam znaleźć moje powołanie. (O. Leo Dehon, 1925)

1). Flandria; 2). Kolegium; 3). Powołanie; 4). Dyrektor; 5). Konflikt.


PODRÓŻE I STUDIA
…Po szkole chciałem wstąpić do seminarium, ale miałem wówczas szesnaście lat, mój Ojciec wysłał mnie do Paryża na studia prawnicze. Opatrzność czuwała jednak nade mna, zdobyłem w Paryżu wartościowe intelektualne wykształcenie, nie tracąc mojej wiary i mojego powołania. Szczególnie wdzięczny pozostaje Léonowi Palustre. Dzięki niemu polubiłem podróże, które rozwinęły moje obycie. (O. Leo Dehon, 1925)

1). Podróże; 2). Student; 3). Przygody; 4). Leon Palustre; 5). Doktor prawa; 6). Mont Blanc.


RZYM
…Rzym, 1865-1871. To był najlepszy okres w moim życiu. Ś.p. O. Freyd był moim przełożonym i kierownikiem duchowym. Spotkałem tam na studiach kilku dobrych kolegów. Większość z nich wstąpiła do klasztoru, O. Freyd robił z nami prawdziwy nowicjat. Jaka radość będzie ich znowu zobaczyć i znowu w Rzymie, opowiadać o Santa Chiara i o O. Freydzie. (O. Leo Dehon, 1925)

1). Druga ojczyzna; 2). Seminarium; 3). Ks. Freyd; 4). Sobór.


SAINT-QUENTIN
…Saint Quentin, 1871-1917. Spędziłem tam większość mojego życia i doznałem nieskończonej ilości łask, pomimo moich licznych błędów. (O. Leo Dehon, 1925)

1). Miasto robotnicze; 2). Początki; 3). Doświadczenia pastoralne; 4). Liesse; 5). Kanonik honorowy.


FUNDACJE
…Założyłem College św. Jana. Mieliśmy pobożnych i dobrych nauczycieli. Niektórzy z młodych uczniów umarli jak prawdziwi święci. Jaką mieliśmy piękna pierwszą komunię! Diecezja otrzymała od szkoły kilku księży. W czasie, gdy zakładałem nasza kongregacje, wyszukalem kilku świętych, których prosiłem o radę: Don Bosco, Matka Véronique… (O. Leo Dehon, 1925)

1). Kolegium św. Jana; 2). Reakcje; 3). Cel; 4). Pakt miłości.


DZIEŁO SOCJALNE
W moich wspomnieniach przebiegam myślami jeszcze raz moje całe uczestnictwo w akcjach chrześcijańsko-socjalnych. To było powołanie, przez Opatrzność wyznaczone zadanie. (O. Leo Dehon, 1916)

1). Autorytet; 2). Konferencje socjalne; 3). Rok święty.


WOJNA ŚWIATOWA
Wojna. Jest to dla mnie czas pełen lęku. Strach o rodzinę, o ojczyznę, o kongregację. Zbyt wielu moich duchowych synów jest na wojnie!… Trzeba ślepo zaufać Opatrzności. (O. Leo Dehon, 1914)

1). Smutne dni; 2). Okropności wojny; 3). Kolegium św. Jana; 4). Wygnanie; 
5). Fayet; 6). Po wojnie; 7). Świadectwo.


STAROŚĆ I ŚMIERĆ
Wszyscy moi starzy znajomi odchodzą, pustka rozprzestrzenia się wokół mnie, niedługo na mnie przyjdzie kolej, chciałbym lepiej przygotować się na to, przez zjednoczenie z Naszym Panem. Moi przyjaciele w niebie będą mi w tym pomocni. (O. Leo Dehon, 1925)

1). Rocznice; 2). Życzenia; 3). Bazylika Chrystusa Króla; 4). Wspomnienie.
  • zycie_dehona.txt
  • ostatnio zmienione: 2023/06/12 11:06
  • przez zkhuber